Förkläden med tryck, brodyr eller namn

Välj bland 4 modeller av förkläden med eget tryck eller brodyr – från klassiska helförkläden i bomull till lyxiga canvasmodeller. Perfekt för restaurang, café, event eller som personligt förkläde med namn.

  • Tryck eller brodyr – välj märkningsmetod efter behov
  • 4 modeller – från basic bomull till exklusiv canvas
  • Personliga förkläden med namn, logga eller eget motiv
Förkläden med tryck – canvas, midje- och helförkläden i olika färger
  • Förkläde Viera
    Förkläde Viera – långt helförkläde i twill Förkläde Viera är ett långt helförkläde i slitstark twill (65% polyester, 35% bomull, 240 g/m²).
    Från90,00 kr
  • Förkläde Basic
    Förkläde Basic – prisvärt helförkläde i bomull Förkläde Basic är ett enkelt och prisvärt helförkläde i 100% bomull (180 g/m²).
    Från47,00 kr
  • Förkläde Lega
    Förkläde Lega – kort midjeförkläde med tryck Förkläde Lega är ett kort midjeförkläde i slitstark twill (65% polyester, 35% bomull) med tre praktiska fickor och 90 cm knytband.
    Från81,00 kr
  • Förkläde Canvas
    Förkläde Canvas – exklusivt förkläde med eget tryck Förkläde Canvas är vår mest exklusiva modell, tillverkad i kraftig bomullscanvas (453 g/m²) med snygga detaljer i PU.
    Från200,00 kr

Välj rätt förkläde – guide till våra 4 modeller

Vi har fyra modeller av förkläden med tryck som passar olika behov och budgetar:

  • Förkläde Basic – helförkläde i 100% bomull (180 g/m²). Vårt mest prisvärda alternativ, perfekt vid större beställningar till event eller arbetsplats.
  • Förkläde Viera – långt helförkläde i slitstark twill (240 g/m²) med två praktiska fickor. Populärt val för restaurang, café och storkök.
  • Förkläde Lega – kort midjeförkläde i twill med tre fickor och 90 cm knytband. Perfekt för serveringspersonal och bartenders.
  • Förkläde Canvas – exklusivt förkläde i kraftig canvas (453 g/m²) med PU-detaljer och presentförpackning. Passar utmärkt som personlig gåva.

Förkläden för restaurang, café och event

Förkläden med eget tryck är en av de mest synliga profilprodukterna i restaurangbranschen. Oavsett om du driver ett café, en restaurang eller en cateringverksamhet ger ett profilförkläde med logotyp ett enhetligt och professionellt intryck. Märkningen syns tydligt under hela arbetsdagen – en naturlig del av varumärkesexponeringen.

Även vid event, mässor och marknader fungerar förkläden med eget tryck som ett praktiskt och iögonfallande profilplagg. De skyddar kläderna och visar samtidigt vem som arrangerar eller sponsrar.

Personliga förkläden med namn eller logga

Ett personligt förkläde med namn är ett uppskattat val som julklapp, avtackning eller företagsgåva. Med individuell namnbrodyr blir varje förkläde unikt. Flera av våra modeller kan förses med namn, initialer eller en personlig hälsning utöver logotypen.

Canvas-modellen levereras dessutom i en snygg presentförpackning, redo att ges bort direkt.

Material och kvalitet

Våra förkläden finns i tre materialtyper:

  • Bomull (180 g/m²) – lätt och smidig. Passar bra vid kortare evenemang eller som enklare arbetsförkläde.
  • Twill i bomull/polyester (240 g/m²) – slitstark blandning som tål frekvent tvätt. Vårt mest populära material för dagligt bruk.
  • Canvas med PU-detaljer (453 g/m²) – kraftig med exklusiv känsla. Tål hårt slitage och passar dig som vill ha premiumkänsla.

Helförkläde eller midjeförkläde?

Tre av våra modeller (Basic, Viera och Canvas) är helförkläden som skyddar från bröstet och ner. De passar bäst i kök, bageri och verkstadsmiljöer där överkroppen behöver skyddas.

Förkläde Lega är ett kort midjeförkläde som sitter runt midjan. Det ger bra rörelsefrihet och är det naturliga valet för serveringspersonal, bartenders och butikspersonal. Med tre fickor har du alltid block, penna och kvitton nära till hands.

Tryck och brodyr på förkläden

Vi erbjuder flera märkningsmetoder beroende på modell:

  • Screentryck – prisvärt vid större kvantiteter, ger skarpa och hållbara tryck i upp till 4 färger.
  • Brodyr – mest hållbart över tid med en exklusiv känsla. Perfekt för logotyper och namnmärkning.
  • Transfertryck – möjliggör fototryck och gradients på utvalda modeller.

Vi skickar alltid ett digitalt korrektur innan produktionen startar, så du kan godkänna hur tryck eller brodyr ser ut.

Vanliga frågor om Förkläden

Designa själv Testa logoverktyget!

Vi hjälper dig med alla typer av trycka produkter. Alltid till rätt pris och kvalitét. I vårt webbshop kan du alltid på ett enkelt sätt konfigurera dina produkter precis som du önskar och få pris direkt. Inga väntetider på offerter. Inga onödiga korrektur - du ser resultatet här direkt i webbshoppen.

Designa själv Testa logoverktyget!

Vi hjälper dig med alla typer av trycka produkter. Alltid till rätt pris och kvalitét. I vårt webbshop kan du alltid på ett enkelt sätt konfigurera dina produkter precis som du önskar och få pris direkt. Inga väntetider på offerter. Inga onödiga korrektur - du ser resultatet här direkt i webbshoppen.

Huvudkategorier